Video lessons for 3 – 8th grade students, $10/student with the purchase of a grade level package (printed & online teaching manual with Grading by Design)

Video lessons for 3 – 8th grade students, $10/student with the purchase of a grade level package (printed & online teaching manual with Grading by Design)

Regular price $10.00 Sale

Writing by Design Video Lessons, Grades 3-8:
Complete online video lessons & assessments for Personal Narrative, Informative, Argument, and Summary writing.

- Comprehensive, proven-effective instruction

- Individually paced according to student needs

- Class and individualized progress reports